Nyheder

Din rolle som TR bliver vigtigere

HKKF/A har gode kompetencer til at hjælpe soldater videre, men vi har brug for din som tillidsrepræsentant til at gøre a kassen relevant og forståelig for dine kollegaer. Derfor kommer din rolle til at vokse, når det gælder dine kollegaers valg – og fravalg – af a kassen

Kender du en kollega, der har mistet sin sikkerhedsgodkendelse? Eller én, der er så presset, at han overvejer at sige op i Forsvaret? Eller måske bare én, der er blevet fyret?

Fra den ene dag til den anden står din kollega uden arbejde – og også uden dagpenge, hvis han ikke er medlem af en a-kasse.  Det er desværre virkeligheden for nogle af HKKF’s medlemmer.
De er medlem af fagforeningen – men ikke af a‑kassen.

Det er en situation, HKKF/A vil undgå.

Du bliver klædt bedre på til at rådgive

På den ekstraordinære generalforsamling fortalte Kurt Brantner, formand for HKKF/A, i sin beretning om de politiske visioner for HKKF/A. Den store nyhed er, at tillidsrepræsentanterne får end større og vigtigere, når det gælder HKKF/A. Du bliver i større grad med til at forklare, skabe tryghed og hjælpe dine kollegaer til at træffe et oplyst valg om hvorvidt, de ønsker at være medlem af a-kassen – modsat nu, hvor valget ofte bliver truffet uden at medlemmet nødvendigvis ved, hvad et medlemskab indebærer. Det handler ikke om at presse nogen. Det handler om at gøre det tydeligt, hvad a‑kassen betyder i praksis.

HKKF/A skal derfor også blive bedre til at klæde dig på til den opgave, så du kan hjælpe dine kollegaer med at træffe en beslutning på et oplyst grundlag.

HKKF/A’s politiske fokus fremadrettet

På den ekstraordinære generalforsamling, som netop er afholdt d. 27. maj, præsenterede formand for a-kassen, Kurt Brantner, også andre politiske mærkesager for de kommende år:

Et dagpengesystem, man kan have tillid til

HKKF/A vil arbejde for at styrke dagpengesystemet, så det igen giver den tryghed, som mange medlemmer efterspørger i dag. Målet er at genopbygge tilliden til dagpengesystemet – særligt blandt de yngre medlemmer.

HKKF/A vil derfor kæmpe for:

  • højere økonomisk tryghed i starten af ledighed, hvor overgangen ofte mærkes hårdest
  • enklere og mere gennemskuelige regler, så medlemmerne bedre kan forstå deres rettigheder

Bedre vilkår for værnepligtige

En central mærkesag er de værnepligtige, som i dag står i en sårbar overgang efter endt tjeneste. Selvom de har gjort tjeneste for Danmark, har de ikke automatisk adgang til dagpenge.

Derfor arbejder HKKF/A for, at værnepligtige får:

  • Ret til dagpenge på dimittendvilkår
  • En bedre og mere tryg overgang til arbejdsmarked eller uddannelse

Mere synlighed – og mere dialog

Et andet vigtigt fokusområde er organisering. Mange potentielle medlemmer træffer i dag deres valg uden tilstrækkelig viden om, hvad a‑kassen egentlig betyder, og udover at tillidsrepræsentanter får en større rolle, vil HKKF/A også have fokus på at:

  • Styrke den direkte dialog med medlemmer og potentielle medlemmer
  • Formidlingen af a‑kassens værdi i øjenhøjde
  • Medlemmer kan møde a-kasse-medarbejderne på møder og arrangementer

Stabilitet i en tid med store forandringer

De kommende år vil være præget af større strukturelle ændringer ved HKKF/A og et mere komplekst system.

Det gælder blandt andet:

  • Centralisering af a‑kasseopgaver i 3F frem mod 2028
  • Nye reformer og forsøgsordninger på beskæftigelsesområdet
  • Øget kompleksitet i regler og forløb

I den udvikling er det afgørende at holde fast i det, der allerede fungerer godt. Forandringer kan være nødvendige – men de må ikke ske på bekostning af den service og nærhed, som HKKF/A leverer i dag.

HKKF‑A vil derfor have fokus på at:

  • Bevare den tætte kontakt til medlemmerne
  • Fastholde høj faglig kvalitet i rådgivningen
  • Sikre, at medlemmerne oplever sammenhæng og tryghed

Kurt Brantner valgt som politisk og økonomisk ansvarlig

A-kasseleder Yvonne Qvist har valgt at gå på pension, og derfor stod a-kassen uden leder. Kurt Brantner blev på det ekstraordinære generalforsamling valgt som politisk og økonomisk ansvarlig for a-kassen indtil udgangen af hans valgperiode i 2028.

Siden er sidst opdateret: 12.06.26 kl. 10.57

Andre nyheder